Czytnik QR kod do obsługi wejść gości
O czym przeczytasz:
- Co to jest kod QR?
- Przez kogo kod QR został wymyślony i do jakich celów?
- Jakie dane może zawierać QR?
- Zastosowania QR kod w kontroli dostępu
- Czytnik QR 500 - B do skanowania kodów QR
Czym jest kod QR?
Kod QR to kod dwuwymiarowy (kod 2D, kod matrycowy), co oznacza, że zawiera dane nie tylko skanowane w jednym wymiarze (np. poziomo od lewej do prawej), ale także mogą być skanowane i w drugim wymiarze (pionowy i poziomy). Akronim QR to skrót od „Quick Response”. Kody QR są również często nazywane kodami kreskowymi 2D. Jednak zapis ten nie jest poprawny, ponieważ oznacza „dwuwymiarowy kod składający się z pasków”, chociaż składa się z pikseli (tzw. „Modułów”) zamiast pasków.
Przez kogo został wymyślony i do jakich celów?
Kod QR został wymyślony przez przemysł motoryzacyjny. W 1994 Toyota poprosiła swojego dostawcę Denso Wave o opracowanie kodu kreskowego w celu bezpiecznej i łatwej identyfikacji komponentów. Generatory QR były pierwotnie używane w zastosowaniach przemysłowych. Dlatego musiały być łatwe do zadrukowania pod względem formy i rozmiaru, a także pozostawać czytelne po częściowym zniszczeniu lub zabrudzeniu.
Podobnie jak inne kody, można czytać za pomocą urządzeń do przetwarzania obrazu, takich jak Czytnik QR, by następnie przetwarzać go cyfrowo. Oprogramowanie analizuje przechwycone dane z obrazu. Proces ten jest wspomagany przez korekcję błędów Reeda-Solomona - która jest również stosowana w przypadku płyt audio CD, aby zapewnić poprawny odczyt danych. Nowoczesne telefony komórkowe są wystarczająco wydajne, aby uruchamiać oprogramowanie do odczytywania QR. Ta kombinacja przyniosła różnorodne możliwości wykorzystania kodu QR do łatwego przesyłania danych . Dlatego szerokie stosowanie kodów QR stało się możliwe wraz z niedawnym boomem na smartfony i rosnącym rozpowszechnieniem mobilnego internetu.
Jakie dane może zawierać?
Czytnik poprzez skanowanie może odczytać bardzo wiele informacji: dane geolokacyjne, dowolny tekst (do 4000 znaków), dane kontaktowe np. vcard, adres internetowy, można sporządzić gotowy do wysyłki SMS, email. Popularne są w sieci darmowe generatory QR kodów. Sprawdź co wpisałem w QR kod w tym artykule za pomocą telefonu komórkowego.
Zastosowania w kontroli dostępu
Coraz większe znaczenie tego typu kody zyskują w kontroli dostępu. Znacznie to ułatwia zarządzanie gośćmi, którzy mogą otrzymać kod w postacji obrazka JPG na swój email a następnie mogą się nim posługiwać jak zwykłą kartą KD. Urządzenie, które zczytuje ten kod to Czytnik QR kod systemu kontroli dostępu najczęściej połączony jest przez protokół WIEGAND. Jest to bardzo ważne aby sprawnie zarządzać gośćmi w czasach gdy mamy do czynienia z restrykcjami oraz rezimami sanitarnymi. Możliwe przykładowe zastosowanie to np. operatorzy siłowni dzięki zautomatyzowanemu systemowi KD (np. ACT365) mogą lepiej zarządzać strumieniem wchodzących osób tworząc ograniczenia czasowe na przebywanie w obiekcie. QR Kod ważny może być tylko w określonych godzinach. Ćwiczący otrzymują taki kod na swój e-mail i przy wejściu wystarczy, że przeczyta go czytnik QR kod. Dodatkowo system może sprawdzać ile razy dana osoba weszła już i skorzystała z obiektu. Dzięki temu możliwe jest stworzenie określonych schematów - np. ktoś wykupuje 10 wejść w miesiącu i gdy będzie chciał wejść po raz 11 wtedy system go nie wpuści.
Czytnik QR 500 to zaawansowane urządzenie w ekonomicznej cenie
Czytniki QR 500 to nowa generacja inteligentnego czytnika kontroli dostępu do skanowania kodu. Cechuje się dużą szybkością skanowania, wysoką dokładnością i może być podłączony do dowolnej kontroli dostępu po protokole Wiegand. W pełni jest zintegrowany z KD ACT365. Sam czytniki qr jest bardzo prosty w instalacji i idealne nadaje się do zarządzania gośćmi w hotelach, pensjonatach, obiektach sportowych, siłowniach czy podczas zakupów VIP
- Wysokie prędkości skanowania kodu z szybkim rozpoznawaniem
- Prosty w użyciu z kontrolą dostępu
- Wiele scenariuszy aplikacji do zarządzania gośćmi. Czytnik może być używany w bezzałogowych hotelach, siłowniach, rezerwacjach VIP lub wizytach w przychodniach zdrowia zgodnie z ACT365
- Prosta instalacja i okablowanie bezpośrednio do ACU ACT365 (lub innej kontroli dostępu).
- Jest bezdotykowy z odległością rozpoznawania kodów QR większą niż 50 mm, wystarczy włączyć telefon z wyświetlonym kodem QR i zeskanować go w czytniku QR, który jest kompatybilny z ACT365 **
- Urządzenie rozpoznaje także kody paskowe: dane macierzowe, PDF417, GS1, EAN128,UPC/EAN, kody paskowe, kody 39/93,itd.
- Czyta karty Mifare Ultralight, DESFire, EV1, Ntag oraz S50/S70 korzystając z częstotliwości 13.56 MHz
Dodatkowe wymagania:
- Zintegrowany z ACT365 / system posiada generator QR kodów i może je wysyłać automatycznie do użytkownika
- QR 500-B posiada 34-bitowy format Wiegand, który jest również obsługiwany przez ACT365
- Kody QR są generowane bezpośrednio w ACT365
- W celu montażu urządzenia wymagana jest puszka montażowa 86, oraz otwory montażowe do 60 do 66 mm.
- Możliwy montaż na ścianie lub w ścianie lub na biurku zawsze z puszką montażową
Kody QR kod mogą być generowane i wysyłane przez pocztę elektroniczną gościom obiektu np. przez oprogramowanie chmurowe ACT365 . Kod może być ważny określony czas (np.przez jeden dzień)
Pliki do pobrania:
- Instalacja czytnika QR kod 500.pdf
- Karta katalogowa czytnik QR kod 500.pdf
Czytnik QR kod
Czytnik QR kod nowej generacji QR500 to część kontroli dostępu do obsługi gości lub osób korzystających czasowo z obiektów (np. siłownie, wynajem czasowy, obiekty usług medycznych itd.)
więcejCzytniki Mifare
Czytniki kontroli dostępu Vanderbilt oferują stylowy design w atrakcyjnej cenie. Są wykonane bardzo solidnie i wspierają protokoły OSDP oraz Wiegand.
więcejCzytniki Bluetooth
Czytniki Bluetooth Low Energy (BLE). Wystarczy mieć telefon i aplikację aby otworzyć drzwi. Wygoda dla gości. Daleki zasięg do zastosowania ułatwia otwieranie np. szlabanów parkingowych
więcej